Niedziałające bazy danych, wolne działanie cba - odpowiedź

Zgłaszanie problemów dotyczących hostingu CBA.PL (www, ftp, poczta, panel itp.).
rkd77
Admin CBA
Posty: 4170
Rejestracja: 24 maja 2009, 16:45:21
Płeć: Niewybrana
User Agent: Chrome Linux 1280x1024

Niedziałające bazy danych, wolne działanie cba - odpowiedź

Post autor: rkd77 »

Admin jest na wakacjach.
Baz danych opartych o silnik InnoDB niestety nie udało się przywrócić i prawdopodobnie nie uda się to.
Wolne działanie cba wynika w dużej części z tego, że jest bardzo dużo zaspamowanych forów i mysql nie wyrabia.
Kilka rad: Nie używać InnoDB na cba. Jeśli nie trzeba nie używać MySQLa, lepiej użyć sqlite.

Jeśli zakładasz forum użyj nowego oprogramowania, moderuj forum.
Zaspamowane fora będą blokowane.

Przepraszam za kiepskie działanie cba. Miejmy nadzieję, że gdy admin wróci z wakacji coś się zmieni.
Czy wiesz, że:
  • W Panelu CBA w sekcji "wsparcie" jest dedykowany system ticketów (obsługi technicznej)
  • Odpowiadamy na Forum oraz na adres mailowy obsluga(malpa)cba.pl
  • Jesteśmy również na Facebooku! Znajdź nas na facebook.com/hostingcba | cba.pl
W czym jeszcze możemy pomóc?
Awatar użytkownika
SMYKOLO
Posty: 54
Rejestracja: 23 lut 2010, 16:50:42
Strona na CBA.pl: http://www.gromjobs.cba.pl/
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Opera Windows 1280x1024
Kontakt:

Re: Niedziałające bazy danych, wolne działanie cba - odpowiedź

Post autor: SMYKOLO »

Wyłączyłem InnoDB i od razu widać poprawę :D rkd77 zawsze dobrze doradzi .
Chłopek
Posty: 261
Rejestracja: 24 mar 2009, 18:42:29
Strona na CBA.pl: www.zuziawdrodze.cba.pl
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1280x800
Kontakt:

Re: Niedziałające bazy danych, wolne działanie cba - odpowiedź

Post autor: Chłopek »

Ja mam ostatnio kłopot z przesyłaniem plików używając Total Commander. Przerywa po kilku chwilach ("przesyłanie nie powiodło się") i klapa.

Czy to ma związek z tym o czym pisze rkd77 na początku?
Pytam bo nie bardzo się orientuję w podanych terminach.
Piotr GRD
Posty: 1296
Rejestracja: 25 sty 2010, 11:17:07
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1024x768
Kontakt:

Re: Niedziałające bazy danych, wolne działanie cba - odpowiedź

Post autor: Piotr GRD »

Dla niewtajemniczonych:

"InnoDB" to jeden z mechanizmów składowania danych w MySQL. Innym popularnym mechanizmem jest "MyISAM". Z tego co napisano powyżej wynika, że tabele w bazach danych wykorzystujące mechanizm InnoDB nie działają tak jak powinny, niektóre osoby już znają pojawiający się błąd "Error No. 1033: Incorrect information in file: *.frm", który - wygląda na to - ma ścisły z tym związek.


Skąd mam wiedzieć jaki mechanizm jest wykorzystywany w mojej bazie danych?

Zaloguj się do phpMyAdmin. Kliknij po lewej u góry na nazwie swojej bazy danych MySQL. Ujrzysz po prawej listę tabel w Twojej bazie danych, przy każdej w kolumnie "Typ" ujrzysz nazwę mechanizmu składowania dla danej tabeli, zazwyczaj będzie to "MyISAM" lub "InnoDB" (czasem może być inny typ).


Moje tabele mają typ "InnoDB" - co mogę zrobić?
UWAGA! NIE odpowiadam za poniższe, cokolwiek zrobisz - robisz na własną odpowiedzialność.
ZANIM cokolwiek zrobisz - zrób kopię zapasową całej swojej bazy danych (wykonaj jej eksport do pliku i zapisz na swoim komputerze).


Możesz spróbować zmienić typ każdej z tabel z InnoDB na MyISAM. NIE gwarantuję sukcesu, NIE testowałem tego, podsuwam jedynie informację, że istnieje taka możliwość.

W phpMyAdmin u góry po prawej przejdź do zakładki "SQL". Wpisz tam:
  • ALTER TABLE nazwa_tabeli ENGINE = MyISAM;
gdzie "nazwa_tabeli" to nazwa tabeli w Twojej bazie danych, której typ chcesz zmienić.
Dla zainteresowanych - można też dokonać konwersji w drugą stronę:
  • ALTER TABLE nazwa_tabeli ENGINE = InnoDB;
NIE testowałem tego, podsuwam jedynie informację, że istnieje taka możliwość. Wszystko robisz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj - w tej chwili InnoDB nie działa prawidłowo na CBA, więc i taka próba konwersji może się w ogóle nie udać.

:!: Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości - poczekaj na powrót administratora CBA z wakacji i/lub na radę kogoś o większej wiedzy technicznej na temat MySQL.


:arrow: JEŚLI w obecnej sytuacji na CBA (nie jestem administratorem, więc nie wiem) wskazana powyżej metoda konwersji z InnoDB na MyISAM nie działających baz danych przyniesie więcej szkody niż pożytku - proszę kogoś o większej wiedzy na temat działania MySQL o napisanie o tym i uprzedzenie każdego kto ewentualnie zechce powyższego spróbować. Dziękuję.
Monitor serwera CBA.pl (zapisz lub dodaj do ulubionych, żeby nie zapomnieć)
------------
Kilka starych, aczkolwiek ciekawych, zdaniem niektórych, zdjęć: http://grd.art.pl/
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Chłopek
Posty: 261
Rejestracja: 24 mar 2009, 18:42:29
Strona na CBA.pl: www.zuziawdrodze.cba.pl
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1280x800
Kontakt:

Re: Niedziałające bazy danych, wolne działanie cba - odpowiedź

Post autor: Chłopek »

Hmm, sprawdziłem u siebie i mam "MyISAM" czyli powinno być wszystko w porządku. A nadal wrzucając przez TC przesyłanie mi przerywa. :<
Piotr GRD
Posty: 1296
Rejestracja: 25 sty 2010, 11:17:07
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1024x768
Kontakt:

Re: Niedziałające bazy danych, wolne działanie cba - odpowiedź

Post autor: Piotr GRD »

@ Chłopek
Przepraszam za brak odpowiedzi na Twoje pytanie wcześniej.

Przesyłanie plików poprzez FTP nie powinno mieć żadnego związku z funkcjonowaniem bazy danych MySQL, to dwie odrębne sprawy. Jedyny związek może istnieć z powodu ogólnego przeciążenia serwera, jako że zarówno FTP, Apache, MySQL etc. - wszystko jest zainstalowane na jednym i tym samym komputerze/serwerze.

Ja właśnie w tej chwili przeprowadziłem test i nie mam problemów z przesyłaniem dużej ilości plików poprzez FTP. Więc być może są to jakieś problemy tylko na łączu pomiędzy Tobą a serwerem CBA.

Spróbuj połączenia na port 210 (zamiast na domyślny port 21), powinieneś to znaleźć w ustawieniach Twojego klienta FTP - Total Commandera - jeśli takich nie ma, ustaw "cba.pl:210" jako nazwę hosta.

Możesz też spróbować programu FileZilla (klienta FTP, nie serwer FTP). FileZilla ma procedury odpowiednie i automatycznie ponawia próby przesyłania plików, jeśli połączenie zostaje przerwane, więc nawet w przypadku ciągłych problemów z połączeniem nie będziesz musiał ręcznie ponawiać prób.

W razie dalszych kłopotów - dokładny komunikat błędu (nie tylko ostateczny "przesyłanie nie powiodło się") może ujawnić więcej co do powodu problemów.
Monitor serwera CBA.pl (zapisz lub dodaj do ulubionych, żeby nie zapomnieć)
------------
Kilka starych, aczkolwiek ciekawych, zdaniem niektórych, zdjęć: http://grd.art.pl/
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Chłopek
Posty: 261
Rejestracja: 24 mar 2009, 18:42:29
Strona na CBA.pl: www.zuziawdrodze.cba.pl
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1280x800
Kontakt:

Re: Niedziałające bazy danych, wolne działanie cba - odpowiedź

Post autor: Chłopek »

Dzięki za odpowiedź :)
Dopisałem jak radziłeś :210 i działa teraz dobrze, bez kłopotu.

A o co to chodzi, bez tego dopisku połączenie jakoś inaczej idzie?
Piotr GRD
Posty: 1296
Rejestracja: 25 sty 2010, 11:17:07
Lokalizacja: Szczecin
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1024x768
Kontakt:

Re: Niedziałające bazy danych, wolne działanie cba - odpowiedź

Post autor: Piotr GRD »

Na CBA działają dwa serwery FTP - jeden na porcie 21 (domyślnym), drugi na 210.
Czemu? Bo ten pierwszy był (i jest nadal od czasu do czasu) nadużywany i blokowany.
Jednakże ostatnio nie jest, więc czemu Ty miałeś problemy, gdy np. ja nie mam - nie wiem.
Monitor serwera CBA.pl (zapisz lub dodaj do ulubionych, żeby nie zapomnieć)
------------
Kilka starych, aczkolwiek ciekawych, zdaniem niektórych, zdjęć: http://grd.art.pl/
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie
Chłopek
Posty: 261
Rejestracja: 24 mar 2009, 18:42:29
Strona na CBA.pl: www.zuziawdrodze.cba.pl
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1280x800
Kontakt:

Re: Niedziałające bazy danych, wolne działanie cba - odpowiedź

Post autor: Chłopek »

Nie mam pojęcia.
Ale gdy do nazwy hostu cba.pl dodałem, tak jak radziłeś, :210 to folder z plikami który chciałem wrzucić na serwer przeszedł bez problemu :)
scool
Posty: 21
Rejestracja: 13 lut 2009, 19:03:45
Strona na CBA.pl: www.pak.cba.pl
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Linux 1680x1050
Kontakt:

Re: Niedziałające bazy danych, wolne działanie cba - odpowiedź

Post autor: scool »

Chciałem tylko zaznaczyć, że dziś od kilku godzin mam nieskrępowany dostęp do baz opartych o InnoDB :D
Dziękuję.

Lecę zabezpieczyć dane :D
Ludzie, nie pytajcie kiedy będą ulepszenia w hostingu. Będą, jak wyjdzie phpBB by Przemo v.3 ;)
Roki506
Posty: 6
Rejestracja: 11 sie 2010, 11:57:56
Strona na CBA.pl: blcss.cba.pl
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 1408x1126

Re: Niedziałające bazy danych, wolne działanie cba - odpowiedź

Post autor: Roki506 »

Witam,
wiadomo kiedy Admin powróci ze swoich wymarzonych wakacji?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ