Niebezpieczny linux?

Software i hardware - Gry, programy, systemy operacyjne, podkręcanie i składanie sprzętu, itp.
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1024x768

Niebezpieczny linux?

Post autor: fuma »

http://hacking.pl/5600
Cóż linux coraz popularniejszy a to oznacza, że coraz częściej interesują się nim hakerzy. Czas pokaże co jeszcze zdołają zdziałać.
Awatar użytkownika
ZeroKelvin
Posty: 734
Rejestracja: 16 sie 2005, 23:04:29
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows
Kontakt:

Post autor: ZeroKelvin »

i tak bezpieczniejszy niz windows... ale to jedynie serwery, bo malo osob ma u siebie na komputerze postawiony serwer www :p
those who watch their backs meet death from the front
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1024x768

Post autor: fuma »

ZeroKelvin pisze:i tak bezpieczniejszy niz windows...
No ba. Trudno zaprzeczyć. Chodzi mi tylko o uświadomienie "zagorzałych" miłośników linuxa, że czasy "Linux >> niezdobyta forteca" chylą się ku końcowi. Linux staje się coraz popularniejszy no i tak jak napisałe hakerzy stawiają sobie coraz to wyższe poprzeczki. Jedną z takich poprzeczek jest właśnie linux. Kwestia czasu kiedy i na Linuxa trza będzie pisaćć programy antywirusowe. Oczywiście póki co przewyższa stopniem bezpieczeństwa monolitycznego Windowsa (R) aczkolwiek są OSy które są jeszcze bezpieczniejsze, bo mało znane i rzadko wykorzystywane. Przykładem niech świeci ZETA albo BEos. Niestety wszystko ma swoje plusy i minusy. Minusem oprogramowania typu open source jest możliwość dogłębnego przebadania kodu śródłowego samego programu co w produktach komercyjnych jest niemożliwe bćdĖ znacznie utrudnione. no tak ale z drugiej strony komercha nie rozwija się tak prężnie jak open source. Czas pokaże co nas czeka. Póki co w dalszym ciągu korzystam standardowo z windowsa (lepiej potrafie go obsługiwać) a linuxa używam sporadycznie poznając go powoli i prubujćc go zrozumieć.
bakterix
Posty: 95
Rejestracja: 03 lip 2005, 09:14:23
Lokalizacja: Puławy
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows
Kontakt:

Post autor: bakterix »

Ja ma nadzieje że projekt jądra mach z portami hurd'a nabierze rozpędu i będzie wystarczająco bezpieczny i funkcjonalny żebym go używał i nie bał o sowje dane, natomiast linux wg. mnie padnie na żecz właśnie mikrojądra mach.
Awatar użytkownika
Ghoran
Przyjaciel CBA
Posty: 827
Rejestracja: 11 sie 2005, 16:07:58
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows

Post autor: Ghoran »

bakterix pisze:Ja ma nadzieje że projekt jądra mach z portami hurd'a nabierze rozpędu i będzie wystarczająco bezpieczny i funkcjonalny żebym go używał i nie bał o sowje dane, natomiast linux wg. mnie padnie na żecz właśnie mikrojądra mach.
¯eby nie było - nie mam pojęcia o czym piszesz :)
Ale...zanim Linux stał się "user friendly" minęło trochę czasu więc nie spodziewam się po "projekcie jądra mach z portami hurd`a" cokolwiek to jest żeby w pierwszej odsłonie był funkcjonalny. Chyba żadna rzecz w pierwszej odsłonie nie jest bez wad.
I nie wieszczyłbym szybkiego padnięcia Linuxa. Ma wielu zwolenników i jest ciągle rozwijany a co za tym idzie to czym będzie Linux za 10 lat niekoniecznie musi być tym czym jest teraz.

I tak już zupełnie na marginesie proszę o szanowanie języka polskiego i stosowanie chociażby podstawowych zasad ortografii i stylu...
Czy wiesz, że:
  • W Panelu CBA w sekcji "wsparcie" jest dedykowany system ticketów (obsługi technicznej)
  • Odpowiadamy na Forum oraz na adres mailowy obsluga(malpa)cba.pl
  • Jesteśmy również na Facebooku! Znajdź nas na facebook.com/hostingcba | cba.pl
W czym jeszcze możemy pomóc?
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1024x768

Post autor: fuma »

Hmmm... nie jestem pesymistą ale programy typu open source przeżywają właśnie kryzys. I w tym tkwi problem. Co z tego, że linux rozwijany jest systematycznie przez wielu koderów kiedy to oni nie mają wielkiego pola popisu aby stworzyć z linuxa OSa uniwersalnego. Jeśli linuxowi ma dalej przyświecać szczytna idea "for free" to nie wróże jemu dobrej przyszłości. I tutaj wkrada się komercha bo inaczej nie można nic sensownego stworzyć. Problem lerzy w prawie patentowym. Darmowy linux nie jest w stanie wspierać (legalnie) pewnych rozwiązań na które konkurencja posiada patent a co za tym idzie jest to oprogramowanie w dalszym ciągu dla ograniczonego zastosowania. Oczywiście zastosowanie jego jest nadal efektywne i w bardzo wielu przypadkach racjonalne aczkolwiek jako oprogramowanie "user friendly" niekoniecznie zdaje egzamin (wersje niekomercyjne). Najlepszym przykładem są chociażby sterowniki które w wielu przypadkach trzeba od nowa pisać gdyż firma która je stworzyła zastrzega sobie do nich prawo. Ostatnio czytałem raport z europejskiej konferencji patentowej (czy jakoś tak) której tematem przewodnim było oprogramowanie typu open source. Z raportu wynika, że Linux łamie w europie około 30 patentów. Oficjalnie nie ma artykułu prawnego umożliwiającego pozwanie osób odpowiedzialnych za publikowanie i rozprowadzanie systemów linuxowych. Aczkolwiek w przyszłości może się to zmienić. Jeśli by do tego doszło to linux prawdopodobnie stałby się wiele droższy jak sam windows. Miejmy nadzieje że się tak nie stanie.
Dla zainteresowanych postanowienia konferencji w formacie pdf w języku niemieckim. W wersji angielskiej nie znalazłem.
http://register.consilium.eu.int/pdf/de ... 3.de04.pdf
Awatar użytkownika
Ghoran
Przyjaciel CBA
Posty: 827
Rejestracja: 11 sie 2005, 16:07:58
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows

Post autor: Ghoran »

fuma pisze:Problem lerzy w prawie patentowym.

I dlatego trwa walka żeby oprogramowanie nie było chronione patentami bo rodzi to chore sytuacje. Patentować chcą wielkie korporacje bo mają kasę na wymyślanie (bzdurnych czasami) patentów. Dla zwykłego usera lepsza jest ochrona prawem autorskim.
Amazon chyba chciał opatentować technologię "one click buy" czyli kupowanie za pomocą jednego kliknięcia. I niby spoko, ale co będzie jak Allegro opatentuje kupno dwoma kliknięciami ? W ten sposób chcąc otworzyć sklep internetowy będę musiał w końcu sprzedawać po 800 kliknięciach (kupić-->na pewno?-->ale na pewno?-->...). I kto kupi u mnie tą patelnię jeśli będzie musiał kliknąć "set" razy?
Jednak nie wydaje mi się żeby szeroko pojęty OpenSource upadł tak łatwo.
Czy wiesz, że:
  • W Panelu CBA w sekcji "wsparcie" jest dedykowany system ticketów (obsługi technicznej)
  • Odpowiadamy na Forum oraz na adres mailowy obsluga(malpa)cba.pl
  • Jesteśmy również na Facebooku! Znajdź nas na facebook.com/hostingcba | cba.pl
W czym jeszcze możemy pomóc?
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows 1024x768

Post autor: fuma »

Ghoran pisze:Jednak nie wydaje mi się żeby szeroko pojęty OpenSource upadł tak łatwo.
Tego nie napisałem i sam w to nie wierzę. Chodzi o to, że open source jest skutecznie blokowane przez wielkie korporacje bo to ozancza dla nich spadek zysków. A wiadomo kto ma forse ten rządzi. Czyli w najbliższym czasie wiele się w tym nie zmieni.
Ghoran pisze:Amazon chyba chciał opatentować technologię "one click buy" czyli kupowanie za pomocą jednego kliknięcia.
Hehe słyszałem o tym. ale to jeszcze nie koniec absurdu bo np. w USA w roku 2000 firma NetZero i Juno Online Services toczyli przeciwko sobie sprawę o naruszenie praw patentowych. Obie firmy posiadają patent na reklamy typu Popup. Na szczęście (a może i nie) w europie reklamy tego typu nie posiadają patentu. Idąc za przykładem od 1998 roku firma Sun Microsystems posiada prawa patentowe na symbol wózka sklepowego przeznaczonego do sklepów internetowych. Podkreślam, że w europie patent ten jest równierz prawomocny. Takich przykładów można by mnożyć dziesiątkami. Jeszcze trochę i ktoś opatentuje walcowaty kształt rolki papieru toaletowego i będzie trzeba produkować papier nie w rolkach ale przykładowo jako sześciany :mrgreen: Krótko: masz forse to możesz opatentować nawet najgłupsze rzeczy.
Awatar użytkownika
ZeroKelvin
Posty: 734
Rejestracja: 16 sie 2005, 23:04:29
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows
Kontakt:

Post autor: ZeroKelvin »

fuma pisze:Krótko: masz forse to możesz opatentować nawet najgłupsze rzeczy.
smutna prawda :(
bakterix pisze:Ja ma nadzieje że projekt jądra mach z portami hurd'a nabierze rozpędu
też bym sie przezucil, ale na razie to jakos mi nei wychodzi :P
fuma pisze:Kwestia czasu kiedy i na Linuxa trza będzie pisaćć programy antywirusowe
juz sa, np panda antivirus (oczywiscie za free)
those who watch their backs meet death from the front
ODPOWIEDZ