Zainstaluj i uruchom twoje pierwsze forum [FAQ by Monstrual]

Konfiguracja for z rodziny phpBB.
Awatar użytkownika
Monstrual
Posty: 2417
Rejestracja: 05 sie 2005, 15:06:08
Lokalizacja: G-dz
Płeć: Niewybrana
User Agent: Opera Windows 1024x768
Kontakt:

Zainstaluj i uruchom twoje pierwsze forum [FAQ by Monstrual]

Post autor: Monstrual »

Własne forum krok po kroku

:arrow: By zainstalować forum, musisz posiadać na początek serwer, przynajmniej z obsługą php w wersji 4 lub wyższej, no i najlepiej z bazą danych. To jeśli chodzi o standardowe fora. Fora na plikach tekstowych, lub te wymagające tylko i wyłącznie obługi cgi, nie wymagają bazy, gdyż zapisują najważniejsze dane w zwykłych plikach na serwerze hostującym. Hosting cba.pl obsługuje zarówno php4 jak i php5.

:arrow: Skąd wziąść bazę? To pytanie zada praktycznie każdy początkujący użytkownik. Wiele nawet nie wie, co to. No to mówię, do uruchomienia forum potrzebna jest baza danych, najlepiej MySQL, która będzie składowała najważniejsze info o tym, jak skrypt ma działać itp. Są oczywiście inne bazy, ale ta jest standardowa. Zazwyczaj na komercyjnych serwerach taką bazę już masz, lub możesz założyć. Na bezpłatnych zwykle nie ma takiej usługi (bądź jest zawodna), choćby dlatego, że bazy obciążają mocno system obsługujący. Na szczęscie cba.pl daje Wam dostęp do JEDNEJ bazy MySQL (bez ograniczenia wielkości). Bazy stoją na osobnym serwerze, w związku z czym problem z obciązeniem serwera jest już znacznie mniejszy.

Adresy wielu ciekawych skryptów php, nie potrzebujących bazy znajdziesz tu:

:!: http://www.cba.pl/forum/viewtopic.php?t=134

:arrow: Fora opierające się na bazach, mozesz znaleźć pod adresami:

:!: * http://phpbb2.pl phpBB2 ORYGINA£, najbardziej popularny, darmowy.
:!: * http://phpbb.com phpBB3 w języku angielskim (spolszczenie dostepne na www.phpbb3.pl)
:!: ** http://przemo.org phpBB2 oparte na oryginale, bardziej rozbudowane, polskie, popularne
:!: ** http://mybb.pun.pl/ Polskie wsparcie MyBB - darmowego i stabilnego forum opierającego sie o rozwiązania IPB oraz vBulletin

Jeżeli od razu potrzebujesz bardzo rozbudowane forum polecam przema, musisz jednak wiedzieć, że może ono z powodu mnogości swych funkcji sprawiać problemy. Najlepiej więc zainstalowac zwykłe phpbb2 / phpbb3, a potem, jeżeli będziesz czegos potrzebował, ściągniesz sobie jakąś modyfikację.

:arrow: UWAGA ! Na stronach, które podałem, dostępne są instrukcje instalacji, szczegółowe i krok po kroku a także support w formie forum. Nie dziwcie się więc, że nie będę się powtarzał, napiszę na prawdę skrótowo.

Instalacja forum

1) ¦ciągnij je ze strony oznaczonej gwiazdką lub dwoma gwiazdkami */**.
2) Rozpakuj, folder z plikami wrzuć na serwer za pomocą klienta ftp. (Co to jest klient ftp i jak go skonfigurować? - na te pytania znajdziesz odp. TU)
3) Nadaj odpowiednim plikom i katalogom zalecane uprawnienia. (CHMOD)
4) Wpisz ścieżkę instalacyjną forum.
5) Wypełnij pola zgodnie z instrukcją dostepną na oficjalnej stronie skryptu. (BAZA DANYCH: patrz Ad.1)
6)Usuń foldery instalacyjne i skonfiguruj swoje forum zgodnie ze swoimi upodobaniami (by skonfigurować, wpisz ścieżkę forum i zaloguj się za pomocą danych administratora podanych przy instalacji).
7) W celu zoptymalizowania wyglądu forum, możesz ściągnąć szablon ze strony autorów lub stron nieoficjalnych.
8) Instalacja skórki w przypadku phpbb2: Postepuj zgodnie z instrukcją dostepną na stronach (nie)oficjalnego wsparcia.

AD.1 Przydatne dane
adres bazy danych (host): mysql.cba.pl
port: 3306 (w przypadku phpbb modified by przemo zostaw 80)
nazwa bazy danych: strona_cba_pl [gdzie strona jest adresem Twojej strony] Ważne: wszystkie '-' zamieniamy na '_' [czyli dla strony jan-kowalski.cba.pl nazwa bazy danych to jan_kowalski_cba_pl]
użytkownik bazy danych: taki jakiego wpisałeś przy dodawaniu bazy
hasło do bazy: takie jak wprowadziłeś przy dodawaniu bazy danych.

AD.3 Instalacja phpbb2 z przykładami

Skrypt phpBB potrzebuje do prawidłowego działania serwer z obsługą php oraz bazę danych np. MySQL. Po poprawnym skopiowaniu plików na serwer i ustawieniu chmoda dla pliku config.php na 666 rozpoczynamy instalację podając w przeglądarce ścieżkę do pliku install.php. Naszym oczom ukaże się następujący ekran:
Basic Configuration (Podstawowa Konfiguracja)
Default board language (Domyślny Język Forum) -> Wybierz język forum.
Database Type (Typ Bazy Danych) -> Wybierz rodzaj bazy danych MySQL - MySQL 4.x/5.x bądź MySQLi
Choose your installation method (Wybierz metodę instalacji) -> Instalacja lub upgrade
Database Configuration (Konfiguracja Bazy Danych)
Database Server Hostname / DSN (Server Bazy Danych / DSN) -> nazwa hosta np. dla cba.pl będzie to mysql.cba.pl, dla forum na naszym dysku localhost(Apache)
Your Database Name (Nazwa Bazy Danych) -> Nazwa twoje bazy danych MySQL (patrz: Ad.1)
Database Username (Użytkownik Bazy Danych) -> Nazwa użytkownika bazy danych. (patrz: Ad1).
Database Password (Hasło Bazy Danych) -> Hasło do bazy danych (patrz AD.1), dla Apache puste pole.
Prefix for tables in database (Prefiks dla tabel w bazie danych) -> Początek nazwy plików w bazie danych. np. phpbb2_
Admin Configuration (Konfiguracja Admina)
Admin Email Address (Adres Email Admina) -> Twój e-mail (adres e-mail adminstratora).
Domain Name (Nazwa Domeny) -> Nazwa strony np. host (zostawić bez zmian).
Server Port (Port Serwera) -> Numer serwera www (Domyślnie 80, j/w).
Script path (¦cieżka skryptu) -> ¦cieżka do forum np. /forum/ (j/w).
Administrator Username (Nazwa Administratora) -> Nazwa administratora.
Administrator Password (Hasło Administratora) -> Hasło administratora.
Administrator Password [ Confirm ] (Hasło Administratora [ Potwierdź ]) -> powtórzenie hasła administratora.
Podałem specjalnie rozwiązanie dla angielskiej wersji językowej instalatora i polskiej, a to z tego powodu, że serwisy oferujące zewnętrzne bazy danych, zawsze są w języku angielskim. Niektórzy nie znają tego języka, stąd łatwiej będzie im na logikę przetłumaczyć sobie poszczególne rubryki formularza do założenia bazy, opierając się na instalatorze phpbb2 w wersji angielskiej.

AD.4

Na cba.pl dostepna jest baza sqlite. Od MySQL różni sie ona tym, iz mniej obciąża serwer, a całość jej działania sprowadza sie do jednego pliku. Instalowanie for i CMS'ów różni się od instalacji na MySQL. Bazy nie musicie zakładać, zakłada się sama. Wystarczy,że podczas instalacji wpiszecie:

:arrow: localhost jako host
:arrow: jako nazwe bazy danych wpisac możecie co wam się żywnie podoba
:arrow: nazwę użytkownika i hasło bazy pozostawiacie puste.

Zanim jednak rozpoczniecie instalację, katalog z punBB musi dostac uprawnienia 777, katalog cache i avatars także. Po dokonaniu tych ustawień, mozna zainstalowac forum. Ostatnim krokiem jest przekopiowanie treści pliku, jaka sie pojawi do notatnika, i zapisanie go jako config.php na serwerze w katalogu macierzystym PunBB.

Instalacja spolszczenia dla PunBB.

Ze strony wspomnianej poniżej ściągasz tłumaczenie w ersji 1.0. Rozpakowujesz i wrzucasz na serwer katalog Polish. Wchodzisz do panelu administracyjnego forum i w menu Options wybierasz Default language - Polish. Teraz jeszcze musisz w swoim profilu ustawić język na Polish zachować zmiany. Teraz uzytkownicy będą mogli korzystać z polskiej wersji forum, panel administracyjny pozostanie w wersji angielskiej.

Forum działające na bazie sqlite, o którym wspominałem powyżej, oraz spolszczenie znajdziesz tu:
:arrow: http://www.punbb.tox.pl/

Informacje na temat sqlite znajdziesz tu: http://webcity.pl/webcity/artykuly.php/t/46

AD.5 PROBLEMY I K£OPOTY - FORA NA MYSQL I SQLITE

:arrow: Wyskoczył mi błąd po tym, jak wrzuciłem plik konfiguracyjny wykreowany poczas instalacji ręcznie na serwer. Co mam robić?

Odp.: Przede wszystkim usuń kod reklamy, który na cba.pl jest wklejany automatycznie do generowanych w taki sposób plików. A więc wszystko przed <php>.

http://sql1.badblock.com/index.php

:arrow: Zainstalowałem forum punBB, wrzuciłem folder z plikami językowymi. Wystapiły jednak problemy. Czemu?

Odp. Najwyraźniej mogłeś źle wrzucić katalog, jest on niekompletny, lub jego treść została zmieniona. Winą można obarczyć niektóre znane firewalle, np. firmy Norton czy tez Kerio, które na czas wrzucania spolszczenia winny zosać wyłączone.
AD.2 Dla szukająych najłatwiejszego rozwiązania polecam wejście na www.cba.pl, zalogowanie sie do panelu a następnie wybranie zakłądki OPROGRAMOWANIE. Cba.pl oferuje preinstalowane fora phpbb3, punBB, txtBB. Wystarczy wypełnić kilka prostych pól, a całość powyższego tutoriala można w praktyce pominąć.
Pamiętaj, szczegółowe info znajdziesz na stronach oficjalnych lub też po prostu korzystając z jakże pomocnej wyszukiwarki http://google.pl ! Co więcej, licz się z tym, że nie wszystkie wskazówki zawarte w tym tutorialu mogą ci być pomocne/skuteczne.

P.S. Masz problem? Pisz tu w temacie, ale nie do mnie na gg. Gdy uznam za stosowne, sam się do ciebie odezwę.
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2007, 17:22:23 przez Monstrual, łącznie zmieniany 26 razy.
Obrazek
Awatar użytkownika
HitcH
Posty: 1530
Rejestracja: 08 paź 2005, 10:01:51
Lokalizacja: Zabrze
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows
Kontakt:

Post autor: HitcH »

Przeczytalem caly te FAQ ale nadal nie wiem jak zrobic zeby Baza Danych MySql na badblock.com dzialala.
Nie wiem co tam trzeba zrobic.
Chcialbym zainstalowac phpBB 1,9 by przemo no i nie wiem co z tą zew. bazą. Nie chce mieć fora na fora.pl albo lycosie. Na lycosie zbyt duzo reklam, na fora.pl wolno dzialaja i nie mozna tego edytować:)
Prosilbym o pomoc.
Awatar użytkownika
Monstrual
Posty: 2417
Rejestracja: 05 sie 2005, 15:06:08
Lokalizacja: G-dz
Płeć: Niewybrana
User Agent: Opera Windows
Kontakt:

Post autor: Monstrual »

No to dodaję Ad.1

Jak skonfigurować zewnętrzną bazę pod forum?

:arrow: Po pierwsze zapoznajesz sie z tym tematem.

:arrow: Wybierasz serwer bazy - Badblock.com, db4free.net, freesql.org, free-mysql.bizhostnet.com

:arrow: Zapoznajesz się z informacjami na stronie głównej (zazwyczaj w j. angielskim), wyszukujesz info na temat hosta

:arrow: Zakładasz bazę wpisując odpowiednie dane, przy czym zalecane jest bys je sobie gdzieś na kartce zapisał lub zapamiętał, nie wszystkie serwisy przysyłają maila potwierdzającego założenie.

:arrow: Na koniec przy instalacji forum wpisujesz dane, które podałeś przy zakłądaniu bazy oraz nazwę hosta.

AD.2 Biała strona na forum - co się dzieje?

:arrow: Zewnętrzne bazy nie mają wbudowanej obsługi gzip compress. Rozwiązanie problemu znajdziesz pod linkiem:
:idea: http://www.cba.pl/forum/viewtopic.php?t=376
Ostatnio zmieniony 15 paź 2005, 17:54:45 przez Monstrual, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
Danny
Posty: 11
Rejestracja: 15 paź 2005, 17:17:24
Płeć: Niewybrana
User Agent: Internet Explorer Windows

Post autor: Danny »

Pisze tego posta bo mam problem. Siedze juz pare dni nad instalacja forum przema. Mam baze danych na http://www.badblock.com/
wszystko ladnie pieknie wpisuje i forum sie instaluje. Sciagam plik config.php i wrzucam na ftp. No ale wtedy jest :ass: bo foruma nie ma a za to jest pusta strona. Co robie zle?
Awatar użytkownika
fuma
Przyjaciel CBA
Posty: 11168
Rejestracja: 01 sie 2005, 14:57:56
Lokalizacja: z jajka niespodzianki :P
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows

Post autor: fuma »

Awatar użytkownika
Monstrual
Posty: 2417
Rejestracja: 05 sie 2005, 15:06:08
Lokalizacja: G-dz
Płeć: Niewybrana
User Agent: Opera Windows
Kontakt:

Post autor: Monstrual »

Dodałem AD. 2
Obrazek
Awatar użytkownika
linksworld
Posty: 370
Rejestracja: 09 paź 2005, 14:02:14
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows
Kontakt:

Post autor: linksworld »

Ostatnio sam przekonałem się, że to nie kompresja gzip/zlib była powodem błędu: jeśli baza zbudowana jest na badblock, wpisy w bazie danych
są niepełne...
:arrow: Przyszłe forum, na które wszystkich Was zapraszam.
Awatar użytkownika
HitcH
Posty: 1530
Rejestracja: 08 paź 2005, 10:01:51
Lokalizacja: Zabrze
Płeć: Mężczyzna
User Agent: Firefox Windows
Kontakt:

Post autor: HitcH »

No też miałem problemy z baza danych. Byla pusta strona ale kompresja gzip byla wyłączona. Musialem jeszcze raz wgrywac i instalowac i dopiero dzialalo.
Czasem są różne przestoje...Bo z free to nie ma nic dobrego
Awatar użytkownika
Monstrual
Posty: 2417
Rejestracja: 05 sie 2005, 15:06:08
Lokalizacja: G-dz
Płeć: Niewybrana
User Agent: Opera Windows
Kontakt:

Post autor: Monstrual »

linksworld a mówiłem żebyś zmienił bazę... tak to jest... Badblock jest nic nie warty w porównaniu do niezawodnego bizhostnet.com I prosiłbym o nie pisanie tu nic nie wnoszących postów, jedynie jak macie problem...
Obrazek
Awatar użytkownika
Mistrig
Posty: 107
Rejestracja: 16 lis 2005, 19:43:29
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows 800x600
Kontakt:

Post autor: Mistrig »

Mam ten sam problem z phpBB na free-mysql.bizhostnet.com. Pojawia się biała strona przy logowaniu i (dziwnym trafem z jakąś po wciśnięciu profil loguje mnie) wejściu do panelu admina (tam juz nie wejde :( ). Wchodze to tabeli phpbb_config ale nie moge znaleś nic o tej kompresji gzip są tylko jakieś dwie config_name i config_value nic więcej, a może nie tam szukam?
ps: przypominam tak na wszelki wypadek, że problem dotyczy phpBB, a nie phpBB by przemo
adres forum: www.mnwn.cba.pl/phpBB2/
Awatar użytkownika
linksworld
Posty: 370
Rejestracja: 09 paź 2005, 14:02:14
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows
Kontakt:

Post autor: linksworld »

Czytałem recenzje użytkowników "free-mysql.bizhostnet.com" i nie byłem z nich zadowolony. Poczciwy badblock najlepszy :!:
:arrow: Przyszłe forum, na które wszystkich Was zapraszam.
gabi
Posty: 1
Rejestracja: 23 lis 2005, 13:52:59
Płeć: Niewybrana
User Agent: Internet Explorer Windows 1152x864

Post autor: gabi »

Witam.
Możliwe że źle przeszukałam forum, ale niestety nie udało mi się znaleść rozwiązania mojego problemu. Tu może z góry powiem, że nie jestem całkiem zielona jesli chodzi o instalacj forum, ale też nie orientuje się we szystkim tak dobrze jak Wy i dlatego prosze o wyrozumialość.

Zainstalowałam phpBB modified v1.9 by Przemo, baze danych mam na "free-mysql.bizhostnet.com". Wszystko ładnie pięknie sie instaluje, tylko pojawia się błąd skryptu:

Kod: Zaznacz cały

Wiersz:2
Znak:69
Kod:0
Błąd:'d.clientWidth' jest pusty lub nie jest obiektem
URL:http://azyl.cba.pl/ 
Prócz tego nie można się zalogować bo pojawia się biała strone mimo że wyłączyłam kompresje gzip w bazie.
Chciałabym dodać że jedyne zmiany jakie zrobiłam to zmiana chmod na 777.

http://azyl.cba.pl/check_files

a tu adres forum http://azyl.cba.pl

Mam nadzieje że w miare dobrze wytłumaczyłam w czym problem.
Bardzo prosze o pomoc i jeszcze raz o wyrozumiałość :roll:
Awatar użytkownika
Monstrual
Posty: 2417
Rejestracja: 05 sie 2005, 15:06:08
Lokalizacja: G-dz
Płeć: Niewybrana
User Agent: Opera Windows
Kontakt:

Post autor: Monstrual »

Cóż, odpowiedzi nie mogłem udzielic ostatecznym czasy, prosze jednak o wyrozumiałość. Ze względów technicznych nie miałem dostępu do internetu. Jesli chodzi o kompresje gzip, ona nie zawsze pomaga, jeśli chodzi o błąd w pliku, zalecam przeinstalowanie/przerzucenie ponowne uszkodzonego pliku. Wiecej informacji udziele na gg.
Obrazek
lipka11
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2005, 21:44:44
Płeć: Niewybrana
User Agent: Internet Explorer Windows

Post autor: lipka11 »

Coto znaczy ? Please ensure both the install/ and contrib/ directories are deleted wyskoczyło mi to po instalacji forum :|
Awatar użytkownika
ZeroKelvin
Posty: 734
Rejestracja: 16 sie 2005, 23:04:29
Płeć: Niewybrana
User Agent: Firefox Windows
Kontakt:

Post autor: ZeroKelvin »

lipka11 pisze:oto znaczy ? Please ensure both the install/ and contrib/ directories are deleted wyskoczyło mi to po instalacji forum
musisz usnac katalogi install i contrib zeby forum zadzialalo
those who watch their backs meet death from the front
ODPOWIEDZ